Ангел Джамбазки Ангел Джамбазки

За създаване на единна спасителна служба


2014-11-24 15:14 | коментара

Трябва да бъде създадена единна спасителна служба, която да обединява пожарникари, водни спасители и водолази, гражданска защита и въздушно спасяване.

 

Тази теза изрази на пресконференция в БТА евродепутатът и заместник-председател на ВМРО Ангел Джамбазки. В срещата с медиите участваха и Радослав Георгиев, експерт от системата на МОСВ, както и членът на НКК на ВМРО Карлос Контрера.

 

По думите на Джамбазки със създаването на единна спасителна служба ще се подобри системата за спасяване при наводнения и други бедствия в страната. Трябва да се довърши и обособяването на доброволческите формирования.


Идеята ще бъде обсъдена със синдикатите и ръководството на МВР преди да бъде предложена като изменение в Закона за МВР. 

 

Той обърна внимание на факта, че Сърбия, която не е член Европейския съюз, е получила 6 пъти повече средства за преодоляване на щетите от наводненията, отколкото страната членка на ЕС България.

 

Щетите от наводненията са в размер на повече от 311 милиона евро, а от тях над 285 милиона лева са публичните щети. Европейския съюз ни отпуска само 10 542 110 евро. Оказва се, че са нужни нормативни промени, за да може страната ни да защитава националните си интереси. 311 милиона евро ни струва безотговорността на българските институции, категоричен бе евродепутатът.

 

Тези пари са за първите 2 наводнения, поясни Ангел Джамбазки. Над 74 милиона евро пък са щетите от последващите наводнения в страната ни.

 

Отделен въпрос е подготовката на населението при реакция в критичните няколко часа след настъпване на бедствие. Още по-важният въпрос е кой е виновен. Именно от формацията на Лютви Местан ДПС управлява години наред водния и горски сектор, посочи Джамбазки.

 

Две наказателни процедури са открити срещу страната ни в сектор „Води" за невъвеждане на съответните директиви, притеснен е Радослав Георгиев. Трябва да имаме общ план за управление на риска от наводнение. Не трябва обаче да се бавим с изготвянето му, за да избегнем европейските санкции.

 

Остава открит въпросът за финансиране на дейностите по изпълнение на плана, според Георгиев. Той смята за проблем и това, че предишният кабинет не е успял да пусне оперативните програми по околна среда и регионално развитие, от където е трябвало да дойдат средствата за изпълнение на мерките за защита и укрепителни мероприятия по бреговете. Бездействието на институциите е виновно за големите наводнения и щетите от тях, каза експертът.

 

Въпросът е защо това се случва, попита и Карлос Контрера, който работи с Ангел Джамбазки в законодателната сфера на ЕС. Той е категоричен, че трябва да се спре с незаконното строителство. Когато плановете за наводнение ги няма, няма как да знаем от къде може да дойде опасността, смята Контрера.

 

Кабинетът „Орешарски" спрял обществените поръчки за изготвянето на плановете за управление на риска, с което са загубени и 24 милиона лева, с които трябва да бъдат платени тези поръчки. Освен това заради предишния кабинет сме се забавили с изготвянето на тези планове с минимум 6 месеца. Това забавяне коства живота и здравето на българските граждани, категоричен е Карлос Контрера.

 

Друго предложение, за което информира Джамбазки, е регистрацията на документи за самоличност и на автомобили да стане общинска дейност, а МВР да отговаря само за тяхната валидност, информира заместник-председателят на партията.

 

От ВМРО ще предложат изменения в още няколко закона с цел по-добро управление на водния сектор и предотвратяване на наводненията.

 

В Закона за горите трябва да се запише, че може да се осъществява само планова сеч, смята Контрера, защото противното е пряко свързано с наводненията. Той допълни, че трябва да се наложи мораториум върху износа на необработена дървесина.


В Закона за концесиите трябва да се запише, че концесионерите отговарят и за техническата изправност на ползваните водни обекти, смятат от политическата формация. 

 

Според представителите ѝ общините, които не могат да ги поддържат, трябва да ги предоставят на държавата. Предлага се още в плановете за управление на риска от наводнения да се запише къде и какво не може да се строи и да се определят региони със забрана за строителство, смятат още от ВМРО.

 

Предстои предложенията да се обсъдят с юристи за подготовка на предложения за изменение и допълнение на законите. Те ще бъдат внесени заедно, с нужната мотивация, социално-икономическа обосновка и след обществено обсъждане, коментираха участниците в пресконференцията.

 

Изображение: В националния пресклуб на БТА се състоя пресконференция на Ангел Джамбазки - депутат в Европейския парламент на тема: Рисковете от наводнения и управлението на водния сектор. В пресконференцията участие взеха и Радослав Георгиев (дясно) - експерт по управление на водите и Карлос Контрера (ляво)- заместник-председател на НКК на ВМРО. Пресфото – БТА снимка: Владимир Шоков