Правим “Егида” общинска полиция
С шефа на комисията по сигурността в Столичния общински съвет и лидер на софийската организация на ВМРО Ангел ДЖАМБАЗКИ разговаря Вангелина Михайлова, общински репортер, вестник „Труд“, 12.09.09
- Г-н Джамбазки, градският парламент освободи шефа на общинската “Егида” Момчил Ямаков с цел подобряване на работата на фирмата. Толкова ли е лошо положението с общинската охрана?
- “Егида” е замислена с основна цел да поеме охраната на детски градини, училища, административни сгради. В началото се е развивала добре, но последните години нещата не вървят. Има обективни причини – нелоялната конкуренция на сивия сектор, който предлага по-ниски цени. Но последните конкурси за охрана показаха, че ръководството на “Егида” гледа малко през пръсти на нещата, даваха неразумно високи цени и не печелеха достатъчно поръчки. Управлението не е съобразено с икономическата реалност и трябва да има промени. Трудно се ръководи такава фирма, но тя е много необходима. На нейна база може да се изгради общинска полиция и да се извършва охрана на важните обекти, като гробищните паркове.
- Граждани често се оплакват от лоша охрана там.
- Имаше много жалби преди, но “Егида” спечели конкурса за охрана на гробищата. Това подобри сигурността там. Да, има оплаквания, но по-малко. А имаме и идея да се изградят, особено в Централни гробища, устройства на контролни точки, в които патрулът на определен час да се регистрира с чип карта.
- А как ще подобрите охраната в училищата? При жива охрана и СОТ от училище изчезнаха 48 чугунени радиатора.
- Обсъжда се как да се организират и провеждат конкурсите за охраната на училищата. Специалисти смятат, че е по-добре те да се правят централизирано, а експерти да задават изисквания. В районите вероятно се съобразяват само с цената, гледайки малките си делегирани бюджети. Не може, като наемеш бивш военен на 80 г., да се очаква той да тича по двора като младеж и да гони хулигани.
- Защо не поставите изискване за възрастта на гардовете?
- Опитахме се да създадем критерии за конкурсите, но не навсякъде са стигнали. Освен изискване към фирмите за личен състав, оборудване и опит, задължително би трябвало да не се наемат охранители над 60 г. Ще обмислим и може би ще въведем това условие. Ще искаме и операторите да имат СОТ и хора за видеонаблюдение. Администрацията планира в учебните заведения да се въведе видеонаблюдение с камери, свързани със съответното РПУ. Такова вече има в осем района.
- Все пак кажете сигурни ли са детските градини и училищата?
- Да кажем, че има какво да се желае още. Не мога да кажа еднозначно, че са напълно сигурни. Но знам, че навсякъде районните администрации се стараят и когато някъде е застрашена сигурността е реагирано. Има фирми, които са наказани за лоша работа и не се допускат до конкурси – отстранени са.
- Ще инициирате ли законови промени така, че “Егида” да се трансформира и прерасне в общинска полиция? Може би ще чукате на отворена врата – радетел за това беше премиерът Бойко Борисов?
- Разбира се, и мисля, че това ще стане. Кварталните, районните полицейски инспектори трябва да са на подчинение към общината. “Егида” също има кадрови и технически потенциал. Общинската полиция ще поеме и трафика, опазването на обществения ред. Сега системата е тромава и ако общината иска да наеме полицаи за дадена дейност, иска разрешение от висшестоящ началник, който да издаде заповед за определен маршрут. Това не върши работа. Освен това има парадокс – общината плаща наем за един офицер или сержант, за да може той да извършва работата, за която му се плаща от държавата.
- Колко струва наемането на един полицай?
- Мисля, че за охрана на мероприятие беше около 70 лв. без ДДС.
- В Бургас преди дни бяха съборени незаконни ромски къщи. В София те също не са малко. Докъде стигна проблемът с виетнамските общежития, населени с роми?
- Основната задача е да се организира премахването на общежитията поради огромното социално напрежение, което създават на живеещите наоколо. Работата е трудна – нямаше почти никакво съдействие от държавата. Срещнахме се с министъра на отбраната и питахме дали можем да огледаме техни терени, за да намерим място за тези хора – нищо. В строителното, здравното, социалното министерство ни казаха общо взето – “Оправяйте се, това е общински проблем”. Сега с новия кабинет пак ще разговаряме, защото положението в района е нетърпимо. Кметът на Бургас прояви твърдост и си свърши работата. Мисля, че е време и Столична община да се заеме с въпроса по този начин, иначе проблемът няма да се реши. Обитателите на общежитията доброволно няма да се махнат оттам и няма да променят начина си на живот. Възможно е напрежението да ескалира и това трябва да се предотврати.
- Имаше идея общежитията да бъдат ремонтирани и ромите да останат да живеят там.
- Не може. Срокът на експлоатация на тези блокове е изтекъл. Те не са масивни постройки, а временни. Експертите заявиха, че е трябвало да бъдат премахнати в края на 80-те години. Част от конструкциите са тежко повредени от обитатели, които режат стълбища и ги носят на вторични суровини. Може да стане срутване.
- Жалби в Страсбург спряха премахването на незаконното гето в “Баталова воденица” преди година. А съдът разпореди да се осигурят жилища на ромите. Смятате ли, че сега може да се получи същото?
- Това бе доста скандално и съм сигурен, че може пак да се намесят различни организации. Работата на общината обаче е да пази интересите на всички граждани. Смятам, че при делата в Страсбург тогава България не защити достатъчно ясно позицията си.
- Става въпрос за много роми, общината ще намери ли толкова жилища?
- Не е длъжна, дори да са жители на София. Страшно много столичани имат нужда от жилища. Има десетки млади семейства, чийто живот не е розов, започвайки с някой висок наем, но работят и плащат. Ако дадем на една малцинствена общност жилища с предимство и без критерии, това ще е дискриминация – това би било привилегия на основа на някаква принадлежност, а не на лични качества.
- Имаше идея да се изгради ромско селище с типови къщи, където да се заселят част от тези хора.
- Това не е решение на въпроса, защото пак ще е привилегия. Ако се създава нещо такова, тези, които се нуждаят, трябва да участват в строежа с кирки и лопати. Никой не получава нищо даром. Защото, като им гледам мезонетите в кв. “Христо Ботев”, се вижда какво става с нещо дарено – до третия етаж, до където са успели да стигнат, улуците липсват.
- Ще инициирате ли премахването на всички незаконни гета в града?
- Това е моята идея. В някои райони вече го направихме – “Младост”, “Студентски”. Съборихме гето в “Младост” и транспортирахме част от поселението по родните му места. Едните закарахме в Берковица, където имаха 2-3-етажни къщи. Но други хукнаха по Околовръстното шосе нанякъде и най-вероятно заселиха друга част на града.
- До кога ще си играете на гоненица?
- Да, ако това се превърне в практика, ще е само разход на средства, без никакъв ефект. Затова ще се обърнем към държавата. Това е проблем и на цялото българско общество. Получава се затворен кръг – хората от тази общност нямат образование, нямат работа и не могат да променят начина си на живот. Това трябва да се прекрати, защото така в един момент държавата ще се превърне в донор на хора, които водят номадски начин на живот и не смятат да се социализират, но ние ще трябва да плащаме все повече за това.