Въпроси до еврокомисаря Оливер Вархеи относно подкрепа за инициативата „Отворени Балкани“
Поредна грешна стъпка на Европейската комисия. Чиновниците от стъклените сгради се стремят към бърза политическа победа, а най-лесен начин за такава виждат в Западните Балкани. На среща на върха в Тирана европейският комисар по разширяването Оливер Вархеи обяви подкрепата на ЕС за инициативата „Отворени Балкани“, по-известна като „Мини-Шенген“. Незнайно защо, незнайно откъде, еврокомисарят решава, че ще подкрепи инициативата, без да взима предвид, че три от шестте държави в Западните Балкани са против участието в проекта. Към това трябва да се добави, че най-сериозен бенефициент от проекта е Сърбия. Не е новина, че Белград се стреми към възраждане на Югославия и връщане на влиянието си в Черна гора, Македония, Косово и Босна и Херцеговина.
Не вярвам някой от чиновниците в Брюксел да осъзнава, че клякането пред Белград и подкрепата за оста Белград-Скопие-Тирана е вредна за бъдещето на Западните Балкани. Напротив, в мандата, в който виждаме тоталния крах, тоталната безизходица и безидейност на Европейската комисия, се търсят бързи решения и кризисен пиар. Това обаче няма да стане за сметка на България. Нашата позиция е ясна. Искате в Европа - спазвайте договорите. Ние винаги сме протягали ръка и сме се борели за общото бъдеще. За да пристъпим към него, Скопие трябва да се откаже от антибългарските си позиции, да се помири с миналото и да осъди престъпленията срещу България и българската памет.
Ето защо отправих официално няколко важни въпроса към комисаря Вархеи. Смятам, че той дължи отговор на база на какви предпоставки изразява подкрепа за инициативата „Отворени Балкани“ и какво е бъдещето на Берлинския процес, след като Европейската комисия подкрепя проекти извън него? Освен това Комисията трябва да даде яснота ще бъдат ли финансирани проекти, свързани с инициативата „Отворени Балкани“, от европейските фондове, отпуснати за Западните Балкани по Инструмента за предприсъединителна помощ?