Комисията по външните работи на ЕП взе важни решения за държави от Балканите
През изминалата седмица Комисията на Европейския парламент по външните работи разгледа проектите за доклади по напредъка за присъединяване на част от държавите от Западните Балкани – Р Македония, Р Косово, Р Черна гора, Р Сърбия. Като член на комисията българският представител Ангел Джамбазки направи редица бележки и коментари, които бяха приети от Комисията по външните работи.
Той коментира, че що се отнася до Сърбия тя ще бъде заставена да спазва правата на българите в Западните покрайнини. В община Босилеград се прави скандален опит да бъде затворен културно-информационния център на българите, което няма да допуснем, заявява Джамбазки.
Остра позиция зае българският евродепутат, който е и заместник-председател на ВМРО, и по проекта за резолюция за напредъка на Р Македония. Той отбеляза, че е внесъл над 30 изменения. Въпреки това заяви, че в резолюцията много по-ясно може да бъдат изброените проблемите, които властта в Скопие създава на отделните групи. Редно е да се отбележи, че споровете около политиката на Македония трябва да бъдат детайлизирани, а не замитани под килима, защото става въпрос за обективни дадености към момента, а не за исторически противоречия. Двустранните отношения с Р България трябва да бъдат изведени в отделна част, тъй като това е ключово за напредъка на Македония и без разбирателство с България, напредък няма и няма да има. Въпреки това приетият проект за резолюция относно Македония удовлетворява в общи линии българските национални интереси.
В изразеното от Джамбазки становище относно ситуацията в Черна гора беше повторена позицията, че Черна гора е единствената държава, която показва реални усилия и резултати в процедурата по присъединяване. Той отчете редица положителни действия от страна на властите в Подгорица, като след заседанието изрази и съжаление, че останалите държави са далеч от резултатите на Черна гора, визирайки най-вече Сърбия и Македония.
Според заместник-председателя на ВМРО докладът за Косово е обективен, има основателни бележки, предстоят още много усилия. Той подчерта, че Косово следва да отговори с конкретни законодателни мерки особено в областта на сигурността, свързана с борбата с трафика на хора и наркотици и с ислямския фундаментализъм. Изразено беше и опасението за наличие на големия брой лица от Косово, за които е установена съпричастност към „Ислямска държава“.
В следващите седмици Комисията по външните работи на ЕП предстои да разгледа проектите за резолюции относно напредъка на Албания и Босна и Херцеговина.
Заместник-председателят на ВМРО изрази становището, че България следва активно да участва е процесите на Балканите, отстоявайки собствените си интереси и интересите на българските общности на Балканите.